Mediterránska strava

Mediteránska strava je tradičný stravovací režim, ktorý je inšpirovaný stravovaním obyvateľov krajín ležiacich okolo Stredozemného mora. Tento stravovací štýl je spojený s mnohými zdravotnými výhodami a je považovaný za jeden z najzdravších stravovacích režimov na svete. Tu sú niektoré z hlavných charakteristík mediteránskej stravy:

  1. Olej z olív: Olej z olív je základom mediteránskej stravy. Obsahuje zdravé tuky, predovšetkým mononenasýtené tuky, ktoré prispievajú k zdraviu srdca. Olej z olív sa používa na varenie a dochutenie jedál.
  2. Ovocie a zelenina: Mediteránska strava zahrňuje hojné množstvo čerstvého ovocia a zeleniny. Tieto potraviny sú bohaté na vlákninu, vitamíny, minerály a antioxidanty.
  3. Celé obilniny: Obilniny, najmä celé obilniny, sú dôležitou súčasťou tejto stravy. Patrí sem hnedá ryža, celozrnný chlieb, pohánka, a ďalšie.
  4. Strukoviny: Strukoviny, ako sú fazuľa, čočka a cícer, sú bohatým zdrojom bielkovín a vlákniny a často sa používajú na prípravu rôznych jedál.
  5. Ryby a hydina: Ryby, najmä mastné ryby ako losos, sardinky a makrela, sú bežnou súčasťou mediteránskej stravy. Hydinové mäso sa tiež konzumuje, aj keď v menších množstvách ako ryby.
  6. Mliečne výrobky a syry: Mliečne výrobky sú zahrnuté do tejto stravy, ale konzumujú sa v obmedzenom množstve, pričom grécky jogurt a tvaroh sú obľúbené voľby. Syry sa tiež používajú, ale s mierou.
  7. Orechy a semená: Orechy a semená sú ďalším zdrojom zdravých tukov, bielkovín a esenciálnych živín. Patria sem orechy, mandle, vlašské orechy a tekvicové semená.
  8. Víno v umiernenej miere: Mediteránska strava často zahŕňa víno, najmä červené víno, ktoré sa konzumuje v umiernenej miere. Víno je považované za súčasť zdravého životného štýlu, ale nadmerná konzumácia je nežiaduca.

Na mediterránsku stravu odporúčam stránku tu